What's Cooking?
Dear Community,

Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.

If you have questions about this, please email [email protected]

Thank you.

Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.

groceries - how much does it cost in your area?

just went to the grocery store and am curious...approx. how much do these (random) items cost? 

whole chickens?

milk (organic or non-organic)?

ground beef (per lb)?

apples?

squash - butternut or acorn?

orange juice?

Baby Birthday Ticker Ticker Baby Birthday Ticker Ticker

Re: groceries - how much does it cost in your area?

  • Western PA - LCOL

    Whole chickens: 0.89 per lb

    Milk: Gallon is about $3.50 - I don't buy organic

    Ground Beef: $2.39 per lb

    Apples: 1.29 per lb

    Squash: Don't buy this

    OJ: $2.49 for a half gallon

    These are all regular prices.  Sales make the prices lower.

  • whole chickens? hmm..I guess about $.89/pound..? not really sure, I usually don't buy them that often

    milk (organic or non-organic)? we buy non-organic skim and for a 1/2 gallon it is like $2.00 or so

    ground beef (per lb)? $2.40

    apples? not sure..I don't really eat apples

    squash - butternut or acorn? don't eat either

    orange juice? don't really drink OJ either but I'd guess it is probably around $2.50-3.00?

    TTC #1 since June 2008 *SAIFW*

    TI, IUIs, IVF = c/ps and BFNs

  • whole chickens?  $ .79/lb

    milk (organic or non-organic)?  about $3.50-4 for half gallon organic

    ground beef (per lb)?  $1.99/lb

    apples?  of course I can't remember now

    squash - butternut or acorn?  $ .79/lb

    orange juice?  $3-3.50 half gallon

    Baby Birthday Ticker Ticker Baby Birthday Ticker Ticker
  • I hit the store weekly and based on what I saw a few days ago at my grocery store:

     

    whole chickens? - $.79/lb

    milk (organic or non-organic)? - $2.39/gal (whole)

    ground beef (per lb)? $1.99/lb (for 80/20)

    apples? - $.58/lb (gala apples)

    squash - butternut or acorn? - $.38/lb (butternut)

    orange juice? - $.99 (for either 64oz carton or can of frozen concentrate)

  • whole chickens? I have issues with the bone-in chicken here so I don't buy it. =( (It's really slimy and gross!)

    milk (organic or non-organic)? $3.50 for a half gallon organic

    ground beef (per lb)? $3.49/lb for extra lean. I think it's more expensive than fattier meat.

    apples? usually $1.19/lb

    squash - butternut or acorn? Can't remember from last year. Just started getting them this week.

    orange juice? Can't remember. We don't drink it that often!

  • whole chickens?  $ 1.69/lb

    milk (organic or non-organic)?  3.39 for skim

    ground beef (per lb)?  $2.39

    apples?  1.49/lb

    squash - butternut or acorn?  $ I don't know

    orange juice?  $3.49 for a half gal.

    [IMG]http://i50.tinypic.com/1e98b7.jpg[/IMG]<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb2f.lilypie.com/MTMFm4.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a><a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie.com/wbR0m4.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>
  • whole chickens?  $ 1.39/lb

    milk (organic or non-organic)?  $2.99, not organic

    ground beef (per lb)? ?  Somewhere in the $2 range I think

    apples?  1.99/lb

    squash - butternut or acorn? ?

    orange juice?  $1.99 a half gallon

    Master of Disguise
    image
  • whole chickens - 99 -1.29/lb

    milk - $2.50-3.50/gallon (skim, not organic) Organic is usually $6/gal

    ground beef -  I honestly don't know, I rarely buy it from the grocery store. Maybe $2.99/lb from what I remember

    apples - can't remember

     squash - can't remember that either, maybe about 79 cents/lb last time

    OJ - $3-3.50 for half a gallon 

    Obviously I need to shop where Joelen does, especially for the OJ, lol!

    [url="http://ellysaysopa.com"]my food blog[/url]



    <a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdm.lilypie.com/GPWkm6.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>

    <a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb3m.lilypie.com/uP4am6.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Third Birthday tickers" /></a>
  • whole chickens? I can pay about $8 for an "antibiotic hormone free, cage free natural" chicken

    milk (organic or non-organic)? $5/ half gallon for organic

    ground beef (per lb)? $12/lb for functionally organic beef from the farmer's market (this is why we don't eat much beef!)

    apples? $3 / lb for organic

    squash - butternut or acorn? $2 / lb

    orange juice? $4.50 / half gallon for organic

    Mmmm Irish food :)Root Vegetables and Irish Beef
    Gluten Free Food Blog
  • These are pure guesses..

    whole chickens? no idea, but a pack of 10 chicken breasts, costs about $15.

    milk (organic or non-organic)? 3.00 a gallon

    ground beef (per lb)? not sure. I think a big pack of 4 lbs costs $8 or so

    apples? 1.50 a lb

    squash - butternut or acorn? not sure

    orange juice? 2.50

  • whole chickens? - I'm not sure - I want to say around $1 a pound, boneless, skinless chicken breast is about $2 a pound

    milk (organic or non-organic)? - about $2/gallon for non-organic skim

    ground beef (per lb)? around $2/pound for 80/20, almost $4/pound for 93/7

    apples? - In the store, about $1.39/pound, I bought them at the orchard a couple weeks ago for $.69/pound

    squash - not a clue, I dont ever buy it

    orange juice? - about $3/ half gallon

  • whole chickens?  Rotisserie is $5, I'm not sure about raw chickens.

    milk (organic or non-organic)?  Non-organic averages about $2/gallon.

    ground beef (per lb)?  Averages about $3.50/lb.

    apples?  $2.00 - 4.00/lb.

    squash - butternut or acorn?  No idea, I haven't purchased one in a long time.

    orange juice?  1/2 gallons are about $1.50-3.99, depending on the brand.

Sign In or Register to comment.
Choose Another Board
Search Boards